Podpora Windows XP dnes končí, jak dál?

Obávaný čas konce podpory Windows XP je tu. Dnes, tedy 8.4.2014, byly vydány poslední bezpečnostní updaty. Microsoft radí, abyste upgradovali na novější systém. To ale ne vždy jde. Novější systém novějšího (v úvahu připadají Windows 7 nebo 8) má totiž vyšší systémové nároky. Tak se snadno může stát, že bude třeba upgradovat nebo i vyměnit samotný počítač.

Jednou z cest je přejí třeba na Linux. Já jsem to na některých strojích udělal již v době, kdy skončily Windows 98 a teď to úspěšně udělal na svém domácím počítači i můj vyženěný synovec. A to celkem nezávisle na mně, ani to není nějaký IT nadšenec, jen běžný postgraduální student přírodních věd, který počítač používá. Pouze se krátce poradil s kolegou v práci, který měl s Linuxem větší zkušenosti. Jediné, co pak potřeboval, byla pomoc s instalací USB externí síťové karty. Zde byla rada jednoduchá – prostě přeskočit ten komplikovaný návod s kompilací ovladačů a zastrčit konektor do zásuvky. Karta byla totiž z roku 2013 a tím, že měla publikované ovladače, tak jejich kompilaci a přidání do jádra systému pro distribuci, která je aktuálně k dispozici, už někdo udělal. Samozřejmě, že ne vždy je to tak snadné, ale ve spoustě případů to funguje. A synovec je navíc spokojen s tím, že pro každý software, který používal na Windows, zatím našel schůdnou bezplatnou open source alternativu. Rozhodně to stojí za úvahu.

Jinou cestou šla společnost Malwarebytes, která nabízí doživotní ochranu před škodlivým softwarem i pro uživatele Windows XP – ochrana pro 3 počítače stojí necelých 25 dolarů ročně. Jak je vidět, co je pro někoho problém, pro jiného to může být obchodní příležitost.

Přidej komentář

Powered by WordPress | iFreeCellPhones.com has free cell phones for sale. | Thanks to PalmPreBlog.com, Video Game Music and Fat burning Furnace