V českých doménách zatím bez háčků a čárek

Podle průzkumu agentury Markent je zatím pro zavedení tzv. IDN názvů domén zatím jen menšina organizací i jednotlivců. Znamená to, že v cz-doméně zatím háčky a čárky nebudou. Podobný průzkum si CZ-NIC nechává dělat každé dva roky.

Češi si prostě na doménová jména bez diakritiky zvykli. Možná je to dobře, protože doménová jména v režimu IDN (Internationalized Domain Names) přinášejí i bezpečnostní rizika tzv. typosquatting. Při něm na doménách, které jsou registrovány na názvy firem nebo na jejich produkty, parazitují lidé, kteří si zaregistrovali podobnou nebo překlepovou doménu.

Průzkum zájmu o IDN 2012Často jen proto, aby na podobně znějící doménu získali návštěvnost, díky níž profitují z umístěné reklamy. V horším případě se ale snaží oklamat návštěvníka, který se domnívá, že je na webu známé firmy. To může být rizikem kriminality u bankovních nebo komerčních webů.

Zavedením IDN by se možnosti pro typo-squatting ještě znásobily. Jednak by se týkalo variant názvů s diakritikou a bez diakritiky, jednak ve jmenném prostoru IDN mohou existovat znaky v různých abecedních sadách, které jsou v principu různé, ale vypadají stejně. Takové znaky běžný uživatel zrakem nemůže rozlišit. Příkladem takové záměny může být malé „o“ a řecké „omikron“, rovněž „o“ v azbuce vypadá stejně, a přitom je to jiný znak.

Řada top-level domén ale IDN používá, třeba Poláci nebo EU-doména.

Čtěte také: http://háčkyčárky.cz (jak vidno, .cz doména je na IDN připravena, i když se domény s diakritikou zatím neregistrují.

 

Přidej komentář

Powered by WordPress | iFreeCellPhones.com has free cell phones for sale. | Thanks to PalmPreBlog.com, Video Game Music and Fat burning Furnace