Znovuobjevená Atkinsonova dieta

V posledních týdnech zažívá v Čechách revival Atkinsonova dieta. Dietní systém, který Dr. Atkins sestavil již v sedmdesátých letech, byl jeho autorem revidován o třicet let později. Po autorově nešťastné smrti v roce 2003 dieta postupně upadala v zapomnění.

O čem se mluví

Mluví se…

Popularita je nevyzpytatelná, a tak zažíváme novou vlnu zájmu o tuto dietu. Je to s podivem, protože patrně nepatří k těm nejvhodnějším postupům. Principem je nastartování spalování tuku tím, že se konzumuje málo sacharidů a hladina regulačního hormonu inzulinu je nízká.

Větší využití tuku jako zdroje energie má ale i svá rizika: zvyšuje se množství
kyselých ketolátek v organismu. Vzniká také vyšší koncentrace acetonu, který je možno najít (a ucítit i v moči). Jedná se o podobný stav jako u diabetiků, kteří také mají nízkou hladinu inzulínu a u nichž hrozí jako komplikace ketoacidóza.

Právě proto se podobné diety nazývají ketogenické – u jídelníčku Atkinsonovy diety je nejvíce ketogenická první fáze, kdy je konzumace sacharidů v celém programu nejnižší.

Dieta není provázena pocity hladu, a to patrně vede k její popularitě. Nevydržitelný pocit hladu u řady redukčních diet vede u řady lidí k selhání dietního programu.

Méně rizikové a často úspěšnější jsou diety, které vede nutriční odborník. Řada firem také umožňuje objednat se na vstupní bezplatnou dietní konzultaci.

[ad#ad-
bigbox-intext]

Přidej komentář

Powered by WordPress | iFreeCellPhones.com has free cell phones for sale. | Thanks to PalmPreBlog.com, Video Game Music and Fat burning Furnace